Montaż ogrodzenia panelowego

W poprzednich artykułach pisaliśmy już o samodzielnym stawaniu ogrodzenia oraz rodzajach efektownych i eleganckich płotów z drewna. W niniejszym artykule z kolei, opiszemy pokrótce wygodny sposób montażu ogrodzenia panelowego.

Ogrodzenie panelowe wokół posesji to doskonały wybór, ponieważ ten typ charakteryzuje się przede wszystkim znaczną wytrzymałością i odpornością na najtrudniejsze warunki atmosferyczne. Co więcej, ogrodzenie panelowe bardzo ładnie komponuje się z parterowymi domkami i ładnie zaaranżowanymi ogródkami. Jednakże aby skutecznie pełnił  swoją funkcję, płot panelowy musi być odpowiednio zamontowany. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie, krok po kroku.

Na początek oczywiście trzeba przygotować teren pod ogrodzenie, czyli oczyścić go i wytyczyć linię ogrodzenia. Kolejnym etapem będzie wzniesienie specjalnych słupków narożnych i początkowych. Warto przy tym pamiętać, iż słupki nie mogą ulegać przesunięciom w trakcie prac nad montażem ogrodzenia.

Po przygotowaniu terenu i wykonaniu niezbędnych pomiarów, dotyczących odległości poszczególnych przęseł lub elementów dekoracyjnych płotu, można przystąpić do montowania ogrodzenia. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać aby samodzielnie wznieść ogrodzenie panelowe, jest wykopanie  dołków pod słupki ogrodzeniowe o średnicy około 25 centymetrów. Warto przy tym pamiętać, że średnica otworu uzależniona jest w tym przypadku od wysokości całej konstrukcji ogrodzenia. Po ustawieniu słupków należy dodatkowo zalać je betonem by stabilnie osiadły w gruncie.

Od słupków warto także poprowadzić sznurek lub mocną nić, by na tej podstawie dokładnie wytyczyć piony i poziomy poszczególnych elementów ogrodzenia. Po kilku godzinach, kiedy beton zwiąże się można zacząć już montowanie paneli za pomocą wygodnych obejm. Poszczególne panele można również dodatkowo podeprzeć drewnianymi sztachetami lub żerdziami, zapobiegającymi przesunięciom i pękaniu niezwiązanego do końca betonu.

Ogrodzenie panelowe wokół posesji możemy również wykonać z dodatkową podmurówką. Zazwyczaj poszczególne części takiego ogrodzenia montowane będą w betonową lub kamienną podmurówkę za pomocą specjalnych uchwytów. Podczas wylewania fundamentów pod ogrodzenie należy więc uważać, aby nie zalać mocowań.

Gotowe ogrodzenie powinno jeszcze przez kilka dni osiadać. Po tym czasie warto je pomalować i zaimpregnować, szczególnie jeśli panele wykonane są z drewna. W przypadku metalowych ogrodzeń można użyć lakieru antykorozyjnego. Najwygodniej będzie rozpylić go ze specjalnego pistoletu malarskiego.